UNICEF

Szkoła należy do Klubu Szkół UNICEF od marca 2013 roku. W ramach klubu powstał kącik, w którym znajdują się bieżące materiały i informacje udostępniane przez UNICEF. Społeczność szkolna wspiera, również finansowo, przedsięwzięcia mające na celu ratowanie zdrowa i życia dzieci w najbiedniejszych regionach Afryki, m.in. w Sierra Leone, ale także z terenów dotkniętych kataklizmami i wojną oraz bierze udział w akcjach organizowanych przez UNICEF.

„DZIEŃ ZMIAN”

przeprowadzono przy współpracy Szkolnej Grupy Charytatywnej „Dzieci Dzieciom”. Przygotowania rozpoczęto od zamieszczenia w kąciku Szkolnego Klubu UNICEF informacji oraz zdjęć dotyczących akcji pobranych ze strony unicef.pl.

Również wychowawcy klas otrzymali materiały na temat ww. akcji, na podstawie których na godzinach wychowawczych zapoznali uczniów z ideą „DNIA ZMIAN” . Mogli też wykorzystać scenariusze zajęć zamieszczone w publikacji „Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach z Afryki?” w celu przybliżenia uczniom faktów dotyczących życia afrykańskich rówieśników. Każda klasa otrzymała także opracowany  przez koordynatora Szkolnego Klubu UNICEF oraz opiekuna Szkolnej Grupy Charytatywnej regulamin dotyczący realizacji „DNIA ZMIAN”. Zgodnie z nim każda klasa miała za zadanie zebranie informacji i przedstawienie ich w formie plakatu, albumu itp. wyjaśniając jedno z podanych zagadnień:

Klasy IV i V szkoły podstawowej – „Co jedzą dzieci w Afryce?”

Klasy VI szkoły podstawowej – „W co się ubierają dzieci w Afryce?”

Klasy I gimnazjum – „ Czego uczą się dzieci w Afryce?” Klasy II gimnazjum – „W co się bawią dzieci w Afryce?”

Klasy III gimnazjum – „Co świętują dzieci w Afryce?”

Między uczniów poszczególnych klas zostały rozdzielone zadania. Na zebranie informacji i przygotowanie prezentacji uczniowie mieli dwa tygodnie. Przy tej okazji uczniowie zdobyli nowe wiadomości. Niektóre z nich były dla nich zaskakujące. Dokonywali porównań z polskimi zwyczajami tradycjami i nawykami. Finał akcji miał miejsce 18 czerwca 2013 i połączony był z Dniem Otwartym Gimnazjum, na który zaproszeni zostali uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z terenu gminy wraz z opiekunami. Na imprezę przybyło około sto osób. Z prezentacji przygotowanych przez klasy utworzona została wystawa. Zarówno goście jak i uczniowie naszej szkoły wykazali nią bardzo duże zainteresowanie. Każdy znalazł ciekawostkę dla siebie oraz wiele nowych, często zaskakujących wiadomości. Przy tej okazji zorganizowano Quiz z zagadkami ludów afrykańskich zamieszczonymi również w publikacji „Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach z Afryki?” Wszyscy chętnie brali w nim udział, tym bardziej że zagadki te zadawał uczeń przebrany za murzynka.

Udział w akcji skłonił wiele osób do refleksji i głębszego zainteresowania problemami dzieci na kontynencie afrykańskim.

„Gwiazdka dla Afryki”

Akcję rozpoczęto w listopadzie 2013r. Wszyscy wychowawcy klas 1 – 6 szkoły podstawowej oraz 1 – 3 gimnazjum otrzymali materiały przesłane przez UNICEF, które wykorzystali do przeprowadzenia godzin wychowawczych. Uczniowie zostali poinformowani o sytuacji w Sierra Leone.

Rozmawiali o problemach, które dotykają afrykańskie dzieci oraz o możliwościach pomocy. Dzięki filmom zamieszonym na płycie mieli okazję przekonać się jak bardzo różni się życie na tym kontynencie od życia w Polsce i w polskiej szkole.  Wiele osób skłoniło to do przemyśleń.  Informacje na temat akcji zostały też umieszczone na gazetce  „Klubu Szkół UNICEF” oraz gazetkach klasowych. Po przeprowadzeniu lekcji, do dnia 13 grudnia uczniowie przygotowywali symboliczne prezenty dla kolegów z Afryki. Były one bardzo róże - od całkiem małych po bardzo duże, zdobione rozmaitymi technikami. Następnie przygotowano stoisko oraz tablicę informacyjną prezentującą cel akcji. W dniach 16 i 17 grudnia przy okazji zebrań informacyjnych dla rodziców przeprowadzono sprzedaż pudełek. Zajęły się tym uczennice klasy II i III gimnazjum należące do Samorządu Uczniowskiego. Dziewczęta zachęcały przybyłych do zakupu przekonując jak szczytny jest to cel i jak wielkie znaczenie ma każda złotówka. Może ona uratować życie dziecka w Sierra Leone. Podczas akcji udało się zebrać kwotę 190 zł.

Więcej na stronie  "UNICEF Polska"

2014 UNICEF.